Office of Board Chair

Kathryn Lincoln
Board Chair and Chief Investment Officer

Mia Stier
Director, Investment and Board Management

Leadership

George McCarthy
President and Chief Executive Officer

Enrique Silva
Vice President of Programs

Maureen Clarke
Vice President of Publications, Communications & Learning Design

Katie Grace Deane
Vice President of Operations and Learning

Scott McDaniel
Director of Finance

Vinod Parmeshwar
Vice President of Human Resources & Administration

Xinrui Shi
Chief of Staff

Programs

Robin Austin
Project Coordinator of Land Conservation

Stephanie Camp
Program Assistant, Climate Strategies

Amy Cotter
Director of Climate Strategies

Libertad Figuereo
Policy Analyst

Anthony Flint
Senior Fellow, Office of the President

Jim Gray
Senior Fellow, Office of the President

Jessie Grogan
Associate Director of Reduced Poverty & Spatial Inequality

Maya Hamberg
Research and Administrative Assistant

Ryan Maye Handy
Policy Analyst

Heather Hannon
Associate Director of Planning Practice & Scenario Planning

Daniel Janzow
Research and Administrative Assistant, Manufactured Housing

Gan Jin
Associate Director of China Program

Marianne Jorgensen
Project Manager of PUF

Adam Langley
Associate Director of U.S. & Canadian Programs

Jim Levitt
Program Director of Land and Water Conservation

Shenmin Liu
Research Analyst

Zhi Liu
Senior Fellow and Director of China Program

Anacláudia Marinheiro Centeno Rossbach
Director, Latin America and the Caribbean

Jenna Martin
Associate Director of Local and Regional Fiscal Health

R.J. McGrail
Senior Research Fellow, Office of the President

Riley Meve
Project Assistant, Manufactured Housing

Laura Mullahy
Program Manager of Special Projects

Darla Munroe
Director of Research

Semida Munteanu
Associate Director of Valuation and Land Markets

Chandni Navalkha
Associate Director of Sustainably Managed Land & Water Resources

Lorelei Papoiu
Research Assistant

Bethany Paquin
Senior Research Analyst

Luis Quintanilla Tamez
Policy Analyst

Veronica Schmidt-Chang
Associate Director of Latin America and the Caribbean

Ben Starrett
Senior Advisor, Resource Development

Yonhui Um
Senior Policy and Legal Analyst

Patrick Welch
Policy Analyst

Joan Youngman
Senior Fellow & Chair of Valuation and Taxation

Sydney Zelinka
Research Analyst and Program Manager

Babbitt Center for Land and Water Policy

Becky Anderson
Intern, Sustainable Agricultural Water Futures

Joseph Fickett
Intern, Sustainable Agricultural Water Futures

Nina Gruber
Administrative Manager

Jim Holway
Director

Jaymus Lee
Intern, Sustainable Agricultural Water Futures

Ryan Lima
Program Manager

Nike Opejin
Research Fellow

Paula Randolph
Associate Director

Faith Sternlieb
Associate Director of Practice & Partnerships

Zach Sugg
Associate Director for Research

Center for Community Investment

Zev Alexander
Communications Assistant

Nora Bloch
Initiative Director

Omar Carillo Tinajero
Director of Partnerships and Initiatives

Alex Castilla
Program Manager, Leadership Development

Yerin Cho
Program Assistant, Connecting Capital and Community

Ashlee Cunningham
Initiative Director

Robin Hacke
Executive Director

Robert Harris
Initiative Director

Janelle Julien
Director of Communications

Makayla Lorick
Leadership Development Associate

Jacques Page
Director of Finance and Operations

Kim Rodriguez
Operations Assistant, Events

Jennifer So Godzeno
Director of Leadership Development

Stephanie Walker
Program Assistant

Meyana Watley
Operations Manager

Center for Geospatial Solutions

Jeff Allenby
Director of Geospatial Technology

Chaz Baculi
Geospatial Analyst

Peter Colohan
Director, Internet of Water

Hallah Elbeleidy
Geospatial Analyst

John Paul "JP" Miller
Associate Director

Kyle Onda
Associate Director, Internet of Water

Anne Scott
Executive Director

Alexa Solorio
Business Manager

Benjamin Webb
Software Developer, Internet of Water

Publications, Communications, and Learning Design

Luzmín Fernández-Saldaña
Manager of Customer Relationship Management System

Amy Finch
Copy Editor

Hannah Frith
Publications Marketing Assistant

Jon Gorey
Staff Writer

Anne Hazel
Associate Director of Web and Data Technology

Dakin Henderson
Digital Media Producer

Will Jason
Director of Communications

Diego Lomelli Trejo
Junior Instructional Designer and Researcher

Emily McKeigue
Managing Editor

Susan Pace
Marketing Automation Manager

Elise Van Heuven
Digital Communications Manager

Ge Vue
Director of Learning Design

Katharine Wroth
Senior Editor

Administration, Human Resources, IT, and Operations

Kate Austermiller
Senior Events Manager

Mariana Babine
Human Resource Specialist

Laura Bernstein
Event Coordinator

Margaret Brady
Senior Fundraising Analyst

Peter Casey
Office Support Assistant

Mike Corricelli
Help Desk Technician

Susan Gennaco
Receptionist and Office Support Coordinator

Xavier Hicks
Payroll and AP Manager

Janice Huang
Controller

Elaine Huff
Contracts Manager

Shirlynn Jones
Events Manager & Office Support

Lizzie Kazan
Associate Director of Finance

Scott Kinkade
Director of Technology

Karen Liao
Associate Director, Administration and Facilities

Qiong Liu
Accountant

Stephanie Peña
Program and Events Manager

Lara Saavedra
Human Resources Analyst

Ellen Stepansky
Associate Director of Human Resources and Organizational Development

Chris Wall
Network Support Specialist

Whitney Wright
Event Manager